Bezdech żychlin

Powody a przy tym skutki bezdechu sennego

Mnóstwo osób cierpi na różnorodnego typu zaburzenia ze snem. W zdecydowanej większości wypadków dotyczą one zasypiania. Jednakże to, co dzieje się z systemem w czasie snu jest także niesłychanie znaczące przy szukaniu powodów zakłóceń snu.
Postęp snu jest głęboko zaburzony w wypadku choroby zwanej bezdechem sennym. Bezdech senny nie jest choróbskiem, które zostało jeszcze przyzwoicie poznane. Zdecydowana większość osób, które cierpią na bezdech nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to o tyle niebezpieczne, że bezdech w skrajnych wypadkach może doprowadzić do poważnych powikłań, włączając w to nagły zgon.
Bezdech senny jest przeważnie skutkiem zwiotczenia mięśni języka a także gardła. W ciągu dnia zwiotczenie to jest niezauważalne, lecz w nocy, w czasie przyjęcia pozycji leżącej do snu oraz przy stopniowym rozluźnieniu mięśni w całym ciele jakie pojawia się w czasie usypiania, zwiotczałe mięśnie języka oraz gardła naturalnie się zapadają. Sprawia to, że transfer powietrza do płuc jest silnie okrojony, bądź ustaje całkowicie. Osoba śpiąca zaczyna się dusić, stężenie tlenu we krwi niezmiernie szybko spada, a wzrasta zawartość dwutlenku węgla. W rezultacie dochodzi do gwałtownego a także nadzwyczaj nieprzyjemnego wybudzenia. W czasie jednej nocy taka sytuacja może ponowić się po wielokroć.
Niesłychanie często osoby nawet nie pamiętają, że się obudziły, lecz ludzie cierpiący na bezdech senny przeważnie skarżą się również na koszmary nocne, które są zapewne efektem chwilowego niedotlenienia. Ta częściowa niepamięć sprawia jednakże, że bezdech jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Wielokrotnie lepszą oznaką tego, że pojawia się problem jest niesłychanie głośne chrapanie, na które cierpi nadzwyczaj dużo osób zmagających się z bezdechem. Porywcze przerwy w chrapaniu, jakie pojawiają się podczas ataku bezdechu, w wielu przypadkach alarmują małżonka śpiącego wspólnie z cierpiącym, co dopuszcza spostrzec, że dzieje się coś nieprawidłowego.
Z nieznanych do końca przyczyn, na bezdech senny choruje dwa razy więcej mężczyzn aniżeli kobiet. Niezmiernie często są to również osoby cierpiące na wielką nadwagę czy też osoby śpiące na wznak. Alkohol a także niektóre środki nasenne też mogą w dużym stopniu przyczynić się do nasilenia objawów bezdechu.
Bezdech senny jest tak groźny z powodu niedotlenienia, które wywołuje. Może wywoływać różnego wariantu naruszenia w ciele, nadwyręża również serce, wobec tego z powodu bezdechu sennego mogą się pojawić choroby układu krwionośnego takie jak arytmia, nadciśnienie, a nawet może dojść do zawału.
Aby orzec nieprawidłowości anatomiczne, które wywołują bezdech, należy przeprowadzić badanie endoskopowe. Kuracja przebiega w zależności od tego co wykaże to badanie. Jednakże należy pamiętać, że przy właściwiej diagnozie dodatkowo prędkiej interwencji, bezdech senny to schorzenie z którym każdy można sobie poradzić.


Możliwość komentowania jest wyłączona.